Firma zobowiązana jest zarejestrować się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ciągu 8 dni od rozpoczęcia pracy przez pierwszego pracownika. Cały proces można przeprowadzić w trybie online lub osobiście.
Firma, której obrót w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczył 1.000.000 CZK jest zobowiązana do zarejestrowania się do celów zapłaty podatku VAT. Na obowiązkową rejestrację firma w większości przypadków ma 15 dni od końca miesiąca, w którym spełnione zostały warunki rejestracji. Możliwe jest również dobrowolne zarejestrowanie się do celów podatku VAT w dowolnym momencie, na przykład jeśli firma ma duże wydatki na podatek VAT, ale nie osiągnęła jeszcze progu przychodu 1 000 000 CZK.
Wniosek o rejestrację należy złożyć drogą elektroniczną i powinien zawierać następujące dane:
- Nazwa i siedziba firmy
- Zestawienie pozostałych numerów VAT i dat rejestracji w Unii Europejskiej
- Rachunek bankowy prowadzony w czeskim banku
- Oryginalny wyciąg z rejestru handlowego
- Opis charakteru prowadzonej działalności
Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język czeski (wymagane jest tłumaczenie przysięgłe). Organy podatkowe mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego po jego złożeniu. Cały proces rejestracji dla celów podatku VAT trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy, w zależności od jakości przedłożonych dokumentów. Po rejestracji urząd skarbowy przydziela firmie numer VAT (DIČ), który służy do identyfikacji płatności od płatnika.
W przypadku sprzedaży dokonywanej na odległość próg określający, czy należy zapłacić VAT od sprzedaży klientom czeskim, wynosi 1 140 000 CZK.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązane do zarejestrowania swojego rzeczywistego właściciela w odpowiednim sądzie rejestrowym. Po złożeniu wniosku użytkownik uzyskuje unikalny identyfikator beneficjenta rzeczywistego. Rejestracja osób prawnych wpisanych do rejestru handlowego podlega opłacie administracyjnej w wysokości 1000 CZK.
Czechy oferują wiele zachęt inwestycyjnych zarówno czeskim, jak i zagranicznym inwestorom w wybranych branżach, np. technologicznej. Zachęty te mogą obejmować ulgi w podatku dochodowym (do 10 lat) i zwolnienia z podatku od nieruchomości (do 5 lat). Dodatkowo dostępne jest wsparcie finansowe (np. na tworzenie nowych miejsc pracy, szkolenie nowych pracowników lub podejmowanie strategicznych inwestycji w centra produkcyjne lub technologiczne) lub przenoszenie gruntów publicznych po korzystnej cenie.
W celu wpisu do rejestru handlowego zarówno oddziały, jak i spółki są zobowiązane do zarejestrowania swojej działalności w Urzędzie ds. Zezwoleń na Działalność Handlową i uzyskania wyciągu z zezwolenia na działalność handlową. Wyznaczenie odpowiedzialnego przedstawiciela (odpovědný zástupce) odpowiedzialnego za przestrzeganie przez firmę warunków zezwolenia na działalność handlową jest obowiązkowe (nie jest wymagane w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem na wolny handel).
Prawo czeskie przewiduje dwa rodzaje umów o pracę:
- Umowa na czas określony, którą można zawrzeć maksymalnie na trzy lata, przy czym obowiązuje limit trzech kolejno zawieranych umów tego typu.
- Umowa na czas nieokreślony.
Oprócz tego typu umów istnieją dwie dodatkowe umowy:
- Umowa o realizację zadania (Dohoda o provedení práce), która nie może przekraczać 300 godzin w jednym roku kalendarzowym
- Umowa o wykonywanie pracy (Dohoda o pracovní činnosti), która nie może przekraczać maksymalnie połowy ustalonego tygodniowego czasu pracy (20 godzin)
Nieruchomość można nabyć na dwa sposoby:
- Bezpośrednio, tj. poprzez nabycie nieruchomości (nabycie aktywów)
- Pośrednio, tj. poprzez nabycie spółki będącej właścicielem nieruchomości (nabycie udziałów).
Podatek od nabycia nieruchomości został zniesiony przez czeski rząd w obliczu pandemii COVID-19. Poprzednio wynosił 4% ceny zakupu lub wartości nieruchomości określonej w oficjalnej wycenie, w zależności od tego, która z tych kwot była wyższa.
Oprócz podatków obowiązują dodatkowe opłaty, w tym:
- Opłata z tytułu wpisu do Rejestru Katastralnego (1000 CZK)
- Opłaty z tytułu uwierzytelnienia podpisów, płatne u notariusza lub w urzędzie (30 CZK za podpis)
- W stosownych przypadkach opłata depozytowa (kwota zależna od wartości transakcji).
W drugim przypadku, podatek od wyceny wartości nieruchomości nie jest stosowany, a koszty transakcji zależą od różnych czynników związanych z rodzajem i wielkością firmy oraz wartością jej aktywów. Inne koszty mogą obejmować wydatki prawne i notarialne oraz, w stosownych przypadkach, opłaty rejestracyjne. Dochód sprzedającego z tytułu sprzedaży udziałów może podlegać następującym podatkom:
- Podatkowi dochodowemu od osób prawnych (19%), jeśli sprzedającym jest osoba prawna.
- Podatkowi dochodowemu od osób prawnych (5%), jeśli sprzedającym jest licencjonowany fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości.
- Podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (15%), jeśli sprzedającym jest osoba fizyczna.
Jeśli masz dodatkowe pytania napisz do nas korzystając z dostępnego formularza lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym Country Managerem.